Wybielanie zębów

Wybielanie zębów – informacje

Wybielanie jest procesem złożonym – istnieje możliwość wybielania zębów w domu (które jest opisane na innej podstronie) ale jest ono zazwyczaj mało skuteczne i krótkotrwałe, zaawansowane metody wybielania zębów winny być stosowane w gabinecie pod nadzorem lekarza lub wykwalifikowanej asysty.

Przed przystąpieniem do wybielania musimy zbadać stan zębów i dziąseł pacjenta. Często najpierw muszą być usunięte stare, nieszczelne wypełnienia i kamień nazębny, a ubytki zabezpieczone. Z reguły wykonuje się wypełnienia tymczasowe, gdyż uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia pozostają bez zmian. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru (trwa to zwykł dwa tygodnie), lekarz dentysta może je wymienić, dobierając odpowiedni kolor.

Główne rodzaje wybielania:

  • nakładkowe
  • przy użyciu światła
  • przy użyciu lasera
  • wybielanie endo

Wybielane zębów metodą nakładkową

To jest metoda stosowana w Gabinecie Stomatologicznym Maria – zachęcamy do zapoznania się z artykułem

Na pierwszej wizycie pobieramy wyciski. Pozwalają one na wykonanie przez protetyka dla każdego pacjenta indywidualnie nakładek na zęby z masy plastycznej. Nakładki muszą być dobrze dopasowane, by nie dopuścić do kontaktu środka wypełniającego/wybielającego z dziąsłem Nakładka jest przezroczysta, wygodna oraz elastyczna zapewnia bezpieczeństwo wybielania podczas snu i jest niemalże niezauważalna w ciągu dnia.

Podczas drugiej wizyty wydajemy pacjentowi nakładki i strzykawki z wybranym przez siebie żelem oraz wyjaśniamy, jak go aplikować do nakładek i na jaki czas je zakładać Pacjent musi pamiętać, że aplikuje żel do jednej szyny i wy bielą najpierw jeden luk zębowy. Niewłaściwe jest aplikowanie żelu do dwóch szyn jednocześnie, ponieważ nie będziemy w stanie ocenić stopnia i efektu wybielenia. W domu w prosty sposób pacjent umieszcza nakładkę wypełnioną żelem na zębach pozostawia na całą noc. Efekt jest widoczny bardzo szybko, często już po pierwszej nocy.

Bezpieczeństwo wybielania zębów systemem nakładkowym zostało potwierdzone przez wieloletnie badani kliniczne prowadzone na akademiach medycznych oraz uniwersytetach w Polsce i na całym świecie. W żelach wybielania nakładkowego czynnikiem aktywnym jest najczęściej nadtlenek karbamidu. Jest to bezpieczny związek chemiczny, który przez dziesięciolecia byt używany jako środek do dezynfekcji jamy ustnej, a obecnie umożliwia wybielenie zębów milionom ludzi na całym świecie. Składniki preparatu uwalniają atomy tlenu powodujące utlenienie, co skutkuje wybieleniem przebarwień zębów. Atomy tlenu wnikają w głąb szkliwa i zębiny, wybielając je, jednak właściwa struktura zęba pozostaje nienaruszona, ulega jedynie rozjaśnieniu. Wybielanie nakładkowe zębów przy użyciu żelu jest skuteczne przy rozjaśnianiu całych luków zębowych, jak też pojedynczych zębów, a nawet fragmentów zęba. W zależności od potrzeby i rodzaju żelu kuracja trwa od trzech do czternastu nocy.

Zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa w trakcie trwania kuracji żadnych dolegliwości. W czasie wybielania u kilku procent pacjentów występuje przejściowa nadwrażliwość zębów lub zaczerwienienie dziąseł, ustępujące w ciągu jednego do trzech dni po zakończeniu kuracji. Można_zalecić zastosowanie specjalnego preparatu (Ultra Ez) leczącego objawy nadwrażliwości. Nowy żel Opalescence 15% PF zawiera dodatek fluoru i związków potasu, które pozwalają na wyeliminowanie lub znaczne zmnjejszenie ewentualnej nadwrażliwości w trakcie wybielania. Niekiedy pojawia się pieczenie języka, drapanie w gardle czy, w przypadku pacjentów o bardzo wrażliwych zębach, stały ich ból. Dolegliwości są spowodowane tym, że pacjent aplikuje do szyny nadmierną ilość żelu. Niweluje siego poprzez stosowanie żelu fluorowego.
Wszystkie skutki uboczne są przejściowe. W przypadku dużej nadwrażliwości zębów po nocnym wybielaniu pacjent może zastosować tę metodę w ciągu dnia. Zakładając szynę z żelem wybielającym na trzy godziny w ciągu dnia, może osiągnąć optymalny efekt wybielania. Jest to spowodowane działaniem żelu, który podczas reakcji chemicznej, zgodnie z krzywą Gaussa, uzyskuje maksymalne należenie działania w pierwszych trzech godzinach. Ta metoda ma jedną wadę – założona szyna z żelem odruchowo zwiększa sekrecję śliny – dla wielu pacjentów stwarza to uczucie dys komfortu. Dlatego skłaniam się do wybielania nocnego.

W czasie trwania kuracji zalecana jest tak zwana ?biała dieta”. Należy unikać napojów i pokarmów mogących powodować przebarwienia (kawa, mocna herbata, napoje typu coca-cola, czerwone wino). W tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników. Zakazane jest wypalenie choćby jednego papierosa – nadtlenek wodoru potęguje rakotwórcze działanie dymu tytoniowego.
W chwili obecnej wybielanie nakładkowe to najlepsza metoda wybielania zębów. Należy podkreślić najlepszy stosunek ceny do jakości tej metody wybielania. Niewielu pacjentów zdecyduje się na dużo większe koszty w zamian za krótki czas leczenia (światło, laser). Za tą metodą przemawia również fakt, że nie wymaga dużych nakładów finansowych w odróżnieniu od wybielania światłem czy laserem, gdzie niezbędny jest zakup drogiego sprzętu.

Na podstawie artykułu z Twojego Przeglądu Stomatologicznego


Oferta:

  • Wybielanie zębów metodą nakładkową – 500 zł (1 łuk zębowy), cena obejmuje cały proces wybielania:
    • przygotowanie i ocena uzębienia, udzielenia informacji, prezentację
    • opracowanie i wykonanie przez technika dentystycznego nakładek żelowych
    • otrzymanie dodatkowych materiałów do stosowania w domu podczas cyklu leczenia
    • kontrole podczas 4-tygodniowego cyklu wybielania, ocena wyników
  • Oczywiście przed wybielaniem zostanie oceniony stan uzębienia i możliwa jest tylko wizyta obejmująca konsultację, przedstawienie, prezentację metody 50 zł (jeśli pacjent zdecyduje się na wybielanie zębów i będzie ono możliwe do wykonania to opłata jest wliczona w całkowity koszt wybielania)

Stomatologia estetyczna staje się coraz bardziej popularna, młodzi ludzie decydują się na zabiegi wybielania ale trzeba pamiętać, że wybielanie nie jest możliwe u każdego i może przynieść różne rezultaty.